Uncategorized

Par to, kā kāzas svin kurzemnieki :)!

Karsta ingvera tēja, iekšēji ļooooti pacilāts noskaņojums un neliels, bet patīkams nogurums… Ak jā – un fonā speciāli uzlikta Raimonda Paula dziesmu liste! Tāds ir šī ieraksta tapšanas brīža noskaņu ietvars – ieraksta, kurā vēlos Jums pastāstīt par to, cik lustīgi kāzu svinētāji ir kurzemnieki 🙂 !

Precīzi pirms 1 nedēļas stāstīju Jums par labo sajūtu radīšanu abos virzienos – kopš tā brīža labo darbiņu sarakstā ierakstītas nu jau vēl 3 lieliskas kāzas ar ļoti saderīgiem pāriem un ļoti aktīviem viņu viesiem, un 3 ļoti pacilājošiem brīžiem, ko nodrošinājušas visas pozitīvās pēc-svinību emocijas! Interesanti, ka katrs no šiem pāriem, faktiski, nāk no sava reģiona – zemgalieši, vidzemnieki un, nedēļu noslēdzošie – kurzemnieki.

Par kurzemniekiem vēlos Jums izstāstīt mazliet detalizētāk, jo man visu laiku prātā “acu priekšā” stāvēja tas stereotips, ko bieži biju dzirdējis pasākumu vadīšanas kontekstā, ka kurzemnieki esot skarbāki, asāki, vairāk vienpatņi un uz svinēšanu ne tik atvērti un aktīvi kā citu Latvijas reģionu ļaudis! Lai gan biju iepriekš vadījis pasākumus kurzemniekiem un par šī stereotipa nepatiesumu personiski biju jau pārliecinājies, šobrīd, uz “karstām izjūtām”, šķiet, esmu noķēris kādu īpašu iezīmi, ko, patiesībā, neesmu saskatījis tieši citu Latvijas reģionu cilvēkiem!

Nu tad – pie kurzemniekiem 🙂 !

Olimpisko spēļu kontekstā, kas šobrīd norisinās otrā pasaules malā, internetā klejo ārzemju portālos esoši raksti ar nosaukumu “Team Latvia is basically a group of models who play sports” 🙂 ! Jāpiekrīt, ka visās kāzās katra līgaviņa ir viena no patiešām skaistajām latviešu meitenēm, kādas citur pasaulē nudien neatrast! Tā nu arī šoreiz – skaista kurzemnieku meitene precējās ar šarmantu britu tautības, bet es pat teiktu – tiešām latvisku (atvērtu, sirsnīgu, līdz matu galiņiem iemīlējušos savā līgaviņā) džentlmeni! Līdz ar to kāzās puse viesu bija latvieši, puse – angļu tautības ļaudis. Jau pirmajiem viesiem ierodoties viesu namā, ļoti pamanāma bija latviešu atvērtība, omulība un dzirkstījošais humors! Angļu viesi, savukārt, nebija praktiski atšķirami no latviešiem, jo visas nosauktās īpašības uz viņiem bija attiecināmas ne mazākā mērā! Sākotnēji pat likās – hmm, Kurzemes pusē  latgaļi vien būs sapulcējušies 🙂 (tas kompliments Jums, visi latgaļi, ar kuriem bijis gods kopā lustēt 🙂 !)!

Vakara gaitā, ņemot vērā publikas šo sākotnējo atvērtību visiem paredzētajiem pārsteigumiem, tiešām jutos tā, it kā būtu kārtīgās latgaļu kāzās! Un nekādas atšķirības ne starp angļu, ne latviešu viesiem – nekādas tipiskās vai netipiskās iezīmes reģionu rakursā: viena vareni jautra, lustīga, aktīva, superīga un forša kompānija!

Uz rīta pusi, pateicoties ļoti aktīvu un tikpat foršu kā aprakstītie viesi, ventiņ` muzikant` ļoooot` aktīvai` dancināšanai 🙂 , ap pulksten 04:00 visi sēdējām ap lielu galdu – palikuši bija kādi 20 viesi, to skaitā – skaistā latviešu kurzemniece ar šarmanto nu jau savu vīriņu, vairāki angļu tautības viesi un, protams, “skarbie kurzemnieki” 🙂 🙂 🙂 ! Muzikanti, varen jestri brāļi, apsēdās pie mums mazliet iestiprināties.

Un tad, dārgais lasītāj, sākās kaut kas tāds, ko es nebiju pieredzējis nevienās kāzās līdz pat šai dienai!

Par to, ka latvieši ir dziedātāju tauta, tas nu ir skaidrs ikvienam! Bet tas, kādi dziedātāji ir kurzemnieki – to, patiesībā, nav iespējams ar vārdiem aprakstīt!!!! Nepaspējuši nemaz tā lāgā ieēst, viens no ventiņ` muzikantiem aizgāja pēc ģitāras, jo skaidrs bija viens – dziedāšanas svētki bija sākušies!

Ja maestro Raimonds Pauls būtu piedalījies šajās kāzās, viņam būtu bijusi iespēja dzirdēt visu savu dziesmu repertuāru ļoti augstvērtīgā izpildījumā! Turklāt – pat angļu tautības viesi piedalījās šajā dziedāšanā!

Nu, lūk, dārgais lasītāj – to latviešu dziedāšanas tautiskumu patiešām es neesmu redzējis nekur citur, kā tas bija redzams šajās kāzās! Un tai pat laikā – arī tas vēl nav tas punktiņš uz “i”!

Lai gan sevi uzskatu par diezgan patriotisku latvieti – šī dziedāšana, goda vārds, to patriotiskumu atraisīja tā, kā neviens cits svinīgs valsts svētku pasākums līdz šim! Tirpas izskrēja cauri visam ķermenim, kad visi viesi sāka dziedāt pirmos vārdus: “Man stāstīja Daugaviņ, kā liktenis vīdamās, dziesma savus svētkus svin, ar bāliņu celdamās…”

Kā jau rakstītajam vārdam raksturīgs, tas, līdzīgi fotogrāfa galvenajam darbarīkam – fotoaparātam, bieži vien fiksē vienu mazu mirklīti vairāku dimensiju plūdumā. Visas noskaņas, iespaidus, emocijas un izjūtas nevar vārdos izstāstīt, nevar bildēs parādīt, tai skaitā – arī video, bet tās ir izjūtas, kas atmiņu veidā saglabājas katrā ķermeņa šūnā tam, kurš to piedzīvo! Gan patriotiskums, gan latviešu dziedātāj-tautiskums, gan ļoti daudzu citu izjūtu buķete noglabājusies arī manās ķermeņa visās šūniņās no šo kurzemnieku kāzām, gluži kā tas notiek katrās kāzās! Bet tie divi momentiņi – dziedāšana un patriotiskums, to es tik unikālā veidā izjutu tikai pie Jums, 13.08.2016. kāziniekiem Māras un Andrew kāzās!

PALDIES Jums VISIEM – gan kurzemnieki, gan zemgaļi, gan vidzemnieki, gan latgaļi, gan viesi no citām zemēm par tām labajām sajūtām, ko radījāt visiem trīs pāriem, paši sev un arī mums – Jūsu slēpto talantu atraisītājiem, jo tieši šīs emocijas ir tās, kas kā magnētiņš augt un attīstīties pasākumu vadīšanā un turpināt to darīt aizvien pēc iespējas labāk! Un – kas dod tik daudzas, dažādas, ar dzīves enerģiju pilnas atmiņas katrā ķermeņa šūniņā! 🙂

 

Gudra kā jūra visa Kurzeme dun,

Vēji skrien pāri zelta papardēm un

Nīcā un Bārtā brunči sarkani plīv,

Kuršu pavards uguns krāsā dzīvs.

 

Aiziet pār jūru balti puteņi un

Dobji kā bangas visa Dundaga dun.

Rojā un Kolkā asi kadiķi zied,

Liepu ēnā vecie kurši dzied.

 

Kurzemē kūru uguns spīd,

Mūži kā saule riet, zvaigznes kā mūži krīt Kurzemē.

Kurzemē bites dzēliens salds,

Meži kā jūra dūc, jūra kā meži tur šalc.

 

Uguns, kas dzīva, cauri puteņiem iet,

Karsta kā puķe baltai pasaulei zied.

Balsi pie balss lai šodien pieliekam un

Klausies – vecā jūra atkal dun!

 

Jauniem lai acīs mūžam pavarda guns,

Rokās lai mūžam kalves āmuri dun!

Bāliņš ar baltām rokām likteni kals,

Pāri jūrai skanēs viņa balss.

 

Kurzemē kūru uguns spīd,

Mūži kā saule riet, zvaigznes kā mūži krīt Kurzemē.

Kurzemē bites dzēliens salds,

Meži kā jūra dūc, jūra kā meži tur šalc.

 

 

Zigmunds Freibergs

August 14th, 2016

No comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *